Ukázku parních strojů obstarávají staré hračky
Spoustu malých i velkých diváků přitáhla během valdštejnských oslav na Kozlu ukázka parních strojů. Tu měl v roli Emila Škody na starosti Miloslav Vaváček z Tábora, autor projektu Experiment aneb plnou parou vpřed!, který poutavou formou ukazuje, jak vlastně parní stroje fungovaly.
„Hrabě Valdštejn slavil narozeniny a Emil Škoda s ním úzce spolupracoval a dodával parní stroje do jeho továren, které později odkoupil,“ vysvětlil na spojení dvou historických osobností, proč tentokrát pro svoji show zvolil roli plzeňského továrníka.
Na Kozel s ním přijel i další nadšenec z Tábora, který přivezl jím zkonstruovanou lokomobilu s níž poháněl flašinet. Vaváček pak publiku předvedl několik malých funkčních modelů, například elektrárnu, která i rozsvítila žárovku, kovárnu, pivovar nebo automobil Sentinel, který vyráběla právě plzeňská Škodovka. „Všechny modely pohání originální stroje, parní mlýn je z roku 1912, kovárna z roku 1921 a elektrogenerátor Františka Křižíka dokonce z roku 1910. Unikátní je parní pivovar, jediný svého druhu v České republice. Navíc tenhle je jako jediný z pěti vyrobených kusů veřejně předváděn,“ pokračoval vystudovaný učitel.
Exponáty pocházejí přímo z Vaváčkovy sbírky. „Předvádíme je veřejně, protože si myslím, že je to krásná ukázka umění našich předků a jeden z vývojových článků směřujících k dnešní moderní době,“ řekl Jihočech, který se sbírání a opravování modelů začal věnovat zhruba před třemi roky. „Shání se těžko, u nás to nejde prakticky vůbec, takže zbývají zahraniční aukce. Původně jde o hračky pro děti z bohatých rodin,“ objasnil původ svojí sbírky.
Momentálně připravuje velký parní festival, který se uskuteční 19. července na zámku Konopišti. „To bude opravu velká akce. Jeden z kamarádů tam přiveze i originální parovůz arcivévody Františka Ferdinanda d‘Este a veřejnost bude mít možnost se v něm projet,“ uzavřel Vaváček.
Autor: Zdeněk Sequens